Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Kępki żółte – przyczyny, leczenie i usuwanie.

Kępki żółte – przyczyny, leczenie i usuwanie.

Kępki żółte – przyczyny.

Kępki żółte, zwane potocznie żółtakami, to złogi cholesterolu lub ciał tłuszczowych, które najczęściej są zlokalizowane w okolicach powiek, choć w niektórych przypadkach mogą rozwinąć się także w okolicach spojówki, a nawet na innych częściach ciała. Najczęściej mają postać żółtych grudek oraz guzków. Choć dla wielu osób są jedynie problemem natury estetycznej, to mogą również świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Ich obecność jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza, ponieważ kępki żółte mogą wskazywać na podwyższony poziom „złego” cholesterolu we krwi, a co za tym idzie mogą zwiastować problemy z układem krążenia. Kępki żółte najczęściej towarzyszą miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego lub schorzeniom wątroby.

Kępki żółte – leczenie i usuwanie.

Podstawą leczenia żółtaków jest zmiana diety. Osoby borykające się z kępkami żółtymi powinny wprowadzić do jadłospisu dużo warzyw, owoców, oraz ryb. Należy zrezygnować z jedzenia tłustego mięsa, masła, jedzenia typu fast food, spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Osoby z żółtakami powinny także zwiększyć aktywność fizyczną. Jeśli sama dieta nie przynosi skutku, najczęściej stosuje się środki zmniejszające poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.

Kępki żółte, które sprawiają spore problemy kosmetyczne i które są oporne na stosowane leki oraz dietę, można usunąć chirurgicznie. Zanim osoba z żółtakami zdecyduje się jednak na taki krok, powinna wykonać badanie histopatologiczne. Chirurgiczne wycięcie jest stosowane zazwyczaj w przypadku małych zmian skórnych o liniowym charakterze. Ta metoda wiąże się jednak ze sporym ryzykiem pozostawienia blizn po zabiegu.

Żółtaki można też usunąć za pomocą zabiegu laserowego, wykorzystując laser CO2, który odparowuje zmiany skórne. Zaletą tej metody jest brak krwawienia, krótki czas trwania oraz brak konieczności stosowania znieczulenia. Należy jednak pamiętać, że nawet po najdokładniejszym zabiegu żółtaki prawdopodobnie powrócą, jeśli nie zmieni się nawyków żywieniowych.

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy