Październik – miesiąc profilaktyki raka piersi
Październik znany jest na całym świecie jako miesiąc profilaktyki raka piersi.
W związku z licznymi kampaniami społecznymi rośnie świadomość tej choroby, jednak eksperci zaznaczają, że liczba przeprowadzonych badań wciąż nie jest wystarczająca. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonów – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy kobiet. W Polsce co piętnasta kobieta choruje na raka piersi, który stanowi około 20% zachorowań na nowotwór złośliwy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko.
Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Bardzo ważne jest więc by pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego oraz – co najważniejsze – o regularnym samobadaniu piersi, które najlepiej wykonywać co miesiąc między 5 a 10 dniem cyklu menstruacyjnego (instrukcja na obrazku poniżej).
Kiedy należy wykonać badanie?
Bezwzględnym wskazaniem do pilnego wykonania USG / mammografii są:
- zmiana wielkości piersi niezwiązana z miesiączką;
- wyczuwalne guzki na piersi lub pod pachą;
- zmiana koloru skóry na piersiach;
- zmiany w obrębie brodawki;
- wyciek z brodawki – szczególnie krwisty;
- bóle piersi;
- rozszerzone, widoczne żyły na piersiach.
Mammografia czy USG?
Choć profilaktyka raka piersi zakłada regularne badanie mammograficzne, nie jest to jedyny sposób na wykrycie choroby. Dużą skutecznością odznacza się także USG. Które badanie wybrać? Zaleca się, aby USG wykonywała każda kobieta po 30 roku życia raz do roku. Z kolei mammografia nie powinna być wykonywana zbyt często, gdyż do diagnostyki używane są promienie rentgenowskie. Oba badania mają jednak swoje zalety. Mammografia pozwala wykryć najdrobniejsze zwapnienia, ale nie zawsze umożliwia określenie, czy zmiana jest łagodna, czy też złośliwa. USG z kolei wymaga dużego doświadczenia od lekarza, ale przy dobrym aparacie i sprawnie wykonanym badaniu pozwala zaklasyfikować zmianę jako łagodną lub złośliwą. Za pomocą tego badania można także zbadać wszystkie okoliczne węzły chłonne. Które więc badanie będzie właściwe? O tym powinien zdecydować lekarz. Pod uwagę weźmie on na pewno wiek pacjentki – u młodszych kobiet przeważa tkanka gruczołowa, którą lepiej można zbadać za pomocą USG, po 40 roku życia jej miejsce zajmuje zwykle tkanka tłuszczowa, dlatego wówczas lepszym rozwiązaniem jest mammografia. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest wykonanie obu badań, czasem także zleca się dodatkowo rezonans magnetyczny.
Gorąco zachęcamy do badań profilaktycznych. W naszym Centrum Medycznym Stadmedica można wykonać badania diagnostyczne – USG piersi u dr Miłosza Bieńka, zapraszamy także na konsultację do dr Witolda Kowalskiego, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń piersi.
Rejestracja pod nr 523797066 / 531510504.