Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy- na co zwrócić uwagę przy rozpoznaniu.

Ten niepozorny gruczoł znajdujący się w okolicy szyi jest przyczyną poważnych schorzeń, które nie leczone mogą doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Objawy nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy są charakterystyczne dla innych chorób, stąd trudno o postawienie właściwej diagnozy – zwłaszcza, jeśli pacjent zmaga się również z innymi dolegliwościami. Aby prawidłowo rozpoznać chorobę, dobrze jest wiedzieć, jakie symptomy jej towarzyszą.

Niedoczynność tarczycy–problem hormonów.

Tarczyca jest organem odpowiedzialnym za wytwarzanie i dostarczanie do organizmu hormonów odpowiedzialnych (w dużym skrócie) za przemianę materii, a zatem metabolizm. Jej praca kontrolowana jest przez inny narząd – przysadkę mózgową, która przesyła do gruczołu hormony pobudzające ją do pracy. Z chwilą, gdy produkowanych hormonów jest zbyt mało, aby zaspokoić potrzeby organizmu, mówimy o niedoczynności tego gruczołu.

Objawy niedoczynności tarczycy.

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z nieprawidłową pracą gruczołu?
Symptomy są na tyle typowe, że z łatwością można przypisać je innym schorzeniom. Do objawów zalicza się m.in.: przemęczenie, nadmierną senność, duży przyrost lub nagłą utratę masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia, uczucie ciągłego chłodu, zaburzenia koncentracji, pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci. Z czasem, gdy hormonów produkowanych przez gruczoł jest zbyt mało, u osoby chorej mogą pojawić się też stany depresyjne.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Dla postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, a następnie wykonanie badań hormonalnych. Na ich postawie lekarz jest w stanie ocenić, czy problem dotyczy tego czy innego gruczołu. Pacjent wykonuje badania krwi pod kątem stężenia TSH oraz tyroksyny(FT4), a także zalecane jest wykonanie badania USG tarczycy.
Dopiero uzyskane w ten sposób wyniki pozwolą właściwie ocenić, czy pajent zmaga się z niedoczynnością tarczycy.

 

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy