NOWOŚĆ – LABORATORIUM SNU
Chrapiesz w nocy? Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu, który może powodować choroby zagrażające życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i zastoinową niewydolność serca.
Chrapanie to bardzo dokuczliwa przypadłość, która zaburza jakość snu nie tylko samego chrapiącego, ale również osób które śpią w tym samym pomieszczeniu. Okazuje się, że chrapanie to nie tylko kwestia komfortu spania, ale także zdrowia. Osoby, które chrapią w nocy, narażone są na rozwój obturacyjnego bezdechu sennego (OBPS). To zaburzenie polegająca na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, co uniemożliwia przepływ powietrza do płuc i z płuc, czyli przerywa oddychanie. Chory oddycha, ale powietrze nie dostaje się do płuc. Bezdech senny trzeba leczyć. Jeśli chrapiesz i podejrzewasz go u siebie, zgłoś się na badanie polisomnograficzne do Laboratorium Snu.
W naszej Klinice Stadmedica otwieramy profesjonalne Laboratorium Snu. W skład interdyscyplinarnego zespołu leczenia zaburzeń snu wchodzą: pulmonolog, neurolog, psychiatra, laryngolog i stomatolog. Lekarzem zajmującym się diagnostyką snu jest dr Jacek Dulęba członek Europejskiego Towarzystwa Leczenia Snu European Sleep Research Society (ESRS).
Diagnostyka leczenia snu rozpoczyna się od konsultacji u pulmonologa dr Jacka Dulęby. Bada on pacjenta, w razie potrzeby rozszerza diagnostykę o spirometrię i decyduje o wykonaniu poligrafii lub polisomnografii. Wynik badania pozwala na postawienie diagnozy co do dalszego leczenia i konieczności konsultacji.
Oferujemy dwa rodzaje badania snu: polisomnografię i poligrafię.
Polisomnografia (PSG) – Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Chodzi przede wszystkim o zaburzenia oddychania, głównie bezdech senny, który może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. Badanie polega na rejestracji za pomocą czujników danych z zakresu struktury snu (EEG, EOG, EMG), liczby przebudzeń, czynności serca – EKG, pomiaru poziomu tlenu we krwi, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, rejestracji przepływu powietrza przez drogi oddechowe, chrapania, pozycji ciała i ruchów kończyn
Na badanie polisomnograficzne Pacjent przychodzi do Kliniki na noc. Cały czas jest pod opieką zespołu lekarsko pielęgniarskiego , która nadzoruje cały przebieg badania. Badanie jest wykonywane w dedykowanym do tego pomieszczeniu wyposażonym w kamery i polisomnograf.
Poligrafia jest to uproszczona wersja polisomnografii. Badanie jest mniej dokładne, ponieważ nie obejmuje oceny EEG, elektrookulogramu i napięcia mięśni. Zazwyczaj jednak wystarcza do właściwego zdiagnozowania zaburzeń snu. Badanie przeprowadzamy w domu chorego. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie pełnej polisomnografii.
Badanie snu nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak wieczorem przed badaniem nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy (np. psychotropowych, uspokajających, przeciwdepresyjnych) lub środków zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.
Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod nr 531510504 lub 523797066
Projekt Laboratorium Snu powstał we współpracy z firmą Med7even