Osocze bogatopłytkowe
Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Risch Plasma)
Osocze bogatopłytkowe PRP to autologiczna substancja ze zwielokrotnioną ilością Płytek Krwi (trombocytów). Dzięki czynnikom wzrostu osocze, a w zasadzie zaktywizowane płytki krwi stymulują i wpływają na ponowny wzrost komórek, przyspieszają proces gojenia leczonych urazów, prowadzą do istotnego zaniku objawów, znacznie łagodzą ból.
Najskuteczniejszą obecnie metodą pozyskiwania osocza bogatopłytkowego jest metoda oferowana przez zestawy A-PRP.
Novareg A-PRP Novareg w sposób całkowicie autologiczny czyli bez użycia żadnych substancji spoza naszego organizmu – z własnej krwi separuje i koncentruje płytki krwi, które w następstwie separacji wracają do naszego organizmu, w chore, kontuzjowane miejsca uwalniając tam czynniki wzrostu.
Opis działania
Leczenie urazów możliwe jest dzięki, Autologicznej Odnowie Komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration)- poprzez aktywację czynników wzrostu i komórek macierzystych jak również osteocytów i chondrocytów. Płytki krwi i ich aktywacja w odpowiednim momencie procesu (czyli wewnątrz organizmu) odpowiada za odbudowę chorych komórek.
Grupowanie płytek krwi w miejscu urazu
Dlaczego A-PRP Novareg jest tak dobrym produktem? Składa się na to kilka elementów:
1. Proces jest całkowicie autologiczny – czyli pochodzący i oparty jedynie i wyłącznie na krwi danego pacjenta bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych takich jak żele separujące, czy chemiczne aktywatory
2. Jest niezwykle skuteczny poprzez umiejętność wyodrębnienia płytek krwi o optymalnym stężeniu. Optymalne stężenie płytek w osoczu to zakres 2,5 do 4. Stężenie 4 to maksymalne stężenie, które można uzyskać nie powodując jeszcze pęknięć (a tym samym aktywacji) płytek w trakcie wirowania. Otrzymujemy więc niespękane płytki, stężone 2,5 do 4 krotnie i wstrzykujemy je do organizmu powodując ich aktywację w chorym miejscu. (można uzyskiwać większe stężenia poprzez zwiększanie sił wirowania. Większe jednak siły powodują pęknięcia płytek i uwalnianie się najwartościowszych czynników już w trakcie wirowania przez co cała kuracja traci swoją wartość i skuteczność nawet do 70 %). Również liczne artukuły, które można śledzić w “US National Library of Medicine” wskazują, że stężenie bliższe stężeniu fizjologicznemu jest bardzo skuteczne, a stężenia wysokie nie tylko są mniej skuteczne ale mogą być wręcz szkodliwe.
3. Pozwala na wyodrębnienie bardzo dużej ilości osocza o optymalnym stężeniu. Średnio dzięki A-PRP Novareg uzyskujemy 10 ml osocza z 20 ml krwi. Wraz z tak dużą ilością wyodrębnionego osocza możemy wykonać regenerację więcej niż jednego obszaru chorobowego lub rewitalizowanego pacjenta w trakcie jednej sesji.
4. Metoda A-PRP Novareg pozwala na sterowanie stężeniem. Górna część uzyskanego osocza ma mniejsze stężenie płytek krwi dolna większe. Oznacza to, że w zależności od potrzeb kuracji możemy pobrać mniejszą ilość osocza o większym stężeniu lub większą ilość osocza o mniejszym stężeniu. Jest to szczególnie przydatne w dziedzinie ortopedii.
5. Proces przygotowania autologicznego osocza jest bardzo prosty, krótki i intuicyjny. Od momentu pobrania krwi do momentu uzyskania gotowego osocza wynosi on nie więcej niż 10 minut.
6. Zestaw jest pakowany w dwa oddzielne blistry. Zapobiega to rozsterylizowaniu elementów zestawu w przypadku nieudanej próby pobrania krwi. W takim wypadku zestaw może być użyty w innym czasie u dowolnego pacjenta.
7. Jedynym elementem potrzebnym do uzyskania osocza bogatopłytkowego PRP – oprócz samego zestawu – jest specjalistyczne urządzenie wirujące z rotorem wychylnym. Urządzenie dostępne jest do zakupu lub wypożyczenia u producenta Novareg sp. z o.o. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze.
8. A-PRP Novareg posiada wszystkie niezbędne certyfikaty i dopuszczenia do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z Rozporządzeniem 2017/745 Rady Europy z 5 kwietnia 2017, Certyfikaty CE są podstawą jakości wykonywanego zabiegu i wykorzystywanie produktów o wątpliwym pochodzeniu i certyfikacji jest niedozwolone.
Płytki krwi w stanie spoczynku Płytki krwi w momencie aktywacji
Przygotowanie do zabiegu
W zabiegach opartych o zestawy A-PRP Novareg – zarówno w dziedzinie ortopedii, jak też estetyki – nie ma żadnych nieautologicznych elementów, które mogą wpłynąć na spadek efektywności zabiegów. Jest tak ponieważ zestawy A-PRP Novareg nie używają żadnych zewnętrznych, chemicznych środków aktywujących czy żelowych separatorów osocza. Istotne jest jednak aby pacjent odpowiednio przygotował się do zabiegu ponieważ jakość jego krwi ma wpływ na efekt leczenia.
Jak więc należy przygotować się, żeby w dniu zabiegu krew pacjenta była najlepsza:
1. Nie spożywać alkoholu na dwie, trzy doby przed zabiegiem
2. Nie spożywać tłustych potraw w okresie dwóch dób przed zabiegiem.
3. Zwiększyć spożycie wody
4. Nie wprowadzać organizmu w nadmierny wysiłek fizyczny na dwie, trzy doby przed zabiegiem. Nadmierny wysiłek fizyczny wpływa na jakość krwi zmuszając ją do sprostania zwiększonemu zapotrzebowaniu organizmu.
5. Unikać nikotyny.
Przeciwwskazania
1. Czasowe wyłączenie z możliwości stosowania kuracji PRP
– Podczas zażywania sterydów i leków przeciwzapalnych w okresie 48 godzin przed zabiegiem. Trzeba te leki odstawić na ten okres oraz po zabiegu nie zażywać przez 48 godzin. Należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.
– Zażywanie kortykosterydów. Po wykonaniu zabiegów PRP należy odczekać od dwóch tygodni do miesiąca i dopiero wykonywać kurację kortykosterydami.
– Pacjent jest w trakcie choroby lub ma gorączkę. Należy przebyć chorobę i odczekać kilka dni.
– Choroba Willebranda, w przypadkach nadprodukcji płytek w chorobie nadpłytkowość samoistna.
2. Nie można stosować kuracji PRP
– Choroby, które powodują dysfunkcje płytek krwi.
– Nadpłytkowość samoistna.
– Choroba polegająca na patologicznym wzroście trombocytów zaliczana do zespołów mieloproliferacyjnych.
– Niewydolność wątroby.
– Sepsa.
– Miejscowa infekcja miejsca, w którym chcemy wykonywać zabieg.
– Gdy pacjent przechodzi terapię przeciwzakrzepową.
– Choroby nowotworowe w szczególności rak kości, krwi – białaczka.
– Chemioterapia.
– Ciąża, karmienie piersią.