VascuLife™
1. Co to jest VascuLife?
VascuLife™ to nowe, rewolucyjne urządzenie służące do zabiegów wewnątrzżylnych – laserowego zamykania żylaków. To inteligentny, zrobotyzowany system, który pozwala na dostosowanie optymalnych parametrów zabiegowych, zwiększając tym samym szybkość i jakość przeprowadzanej procedury. Unikalny system sterowania mechanicznego oraz dioda laserowa emitująca najbardziej optymalną długości fali 1470 nm, pozwalają na kompleksowe i precyzyjne leczenie żył odpiszczelowych wielkich i małych (GSV, SSV) przy znieczuleniu miejscowym i minimalnej inwazyjności. System VascuLife umożliwia precyzyjną i równomierną emisję lasera, zamykając naczynia żylne i usprawniając pracę lekarza. Lekarz może monitorować przebieg zamykania żylaków, regulując tempo wykonywania i postęp zabiegu, jednocześnie zajmując się mniejszymi żyłami. Pozwala to znacząco skrócić czas zabiegu (średnio aż o jedną trzecią).
2. Wskazania do zabiegu / przeciwskazania
Najczęstszym wskazaniem do laserowego zamykania żył są niewydolne pnie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, które dają objawy żylaków przyśrodkowej strony goleni.
Przeciwskazania to ciąża, okres karmienia piersią, zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych, zakrzepica, niedrożność żył głębokich, ogólny ciężki stan pacjenta, niewyrównane zaburzenia metaboliczne.
Należy zwrócić uwagę ,że lista przeciwskazań w procedurach małoinwazyjnych jest wyraźnie mniejsza niż w operacjach chirurgicznych.
3. Dlaczego VascuLife?
– Wyjątkowa skuteczność i komfort zabiegu
– Znacznie skrócony czas zabiegu
– Krótszy okres rekonwalescencji
– Mniejsze zasinienie po zabiegu
– Zminimalizowane ryzyko nawrotów
4. Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do procedury zabiegowej w pierwszym kroku należy zgłosić się do lekarza na konsultację. Na wizytę należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań, jeśli będzie potrzeba ich powtórzenia lub wykonania dodatkowych – lekarz zleci kolejne kroki. Przed zabiegiem należy wykonać również USG żył kwalifikujące do odpowiedniej procedury.
Przyjmuje się, że badanie USG ważne jest ok 6 m-cy. Sam zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG, co pozwala na bieżącą weryfikację ostatniego badania.
Nie jest wymagane bycie na czczo, a nawet zaleca się spożycie odpowiedniej ilości wody, tak by organizm był nawodniony. Na zabieg należy dostarczyć odpowiednią pończochę uciskową, lub taką pończochę powinien otrzymać tuż po zabiegu i powinien ja nosić min 3tyg.
5. Jak wygląda procedura zabiegowa?
Najpierw pacjent zostaje znieczulony. Stosowane jest znieczulenie miejscowe tzw. nasiękowe, które poza działaniem przeciwbólowym, działa obkurczająco na zamykaną żyłę poprzez efekt farmakologiczny i mechaniczny, co zapewnia jeszcze lepsze wyniki zabiegu, praktycznie bez bólu siniaków i krwiaków.
Następnie do żyły wprowadzany jest światłowód, który kolejno, wycofując się, będzie zamykał żyłę.
6. Zalecenia po zabiegu- rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi założyć specjalne pończochy uciskowe, a następnie zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna i kolejnego dnia powrót do codziennych zajęć, o ile nie jest to ciężka praca fizyczna. Rajstopy uciskowe zaleca się nosić przez okres ok. 2 tygodni. Lekarz po zabiegu wskaże termin wizyty kontrolnej.
7. Kiedy spodziewane efekty?
Pierwsze efekty widoczne są natychmiast po zabiegu, gdyż następuje zamknięcie chorobowo zmienionych żył. Na finalny efekt należy poczekać około 2-3tygodnie, kiedy znikną ewentualne miejscowe obrzęki. To moment w którym możemy cieszyć się pięknymi, a co najważniejsze zdrowymi nogami.