Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2100 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Zrób to dla jaj! – Movember Polska 2021

Zrób to dla jaj! – Movember Polska 2021

Już 23 października rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Movember Polska. Celem tegorocznej kampanii jest podnoszenie świadomości zarówno mężczyzn jak i kobiet w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jąder i prostaty oraz dbania o kwestie zdrowia psychicznego jako elementu zdrowia intymnego.
Nowotwory Jądra
Nowotwór jądra jest najczęściej występującym nowotworem u chłopców mężczyzn przed 30 rokiem życia. Główna grupa ryzyka to 14-35 lat. Rak jądra nie ma dokładnie określonych czynników ryzyka –może przydarzyć się bez względu na styl życia czy historię nowotworów w rodzicie. Rak jądra dotyka ok 2.000 mężczyzn w Polsce i odpowiada za niemal 300 zgonów każdego roku. Wcześnie wykryty rak jądra jest w niemal wszystkich przypadkach łatwo wyleczalny. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i regularne (comiesięczne) samobadanie. Porównywanie struktury i kształtu obu jąder pozwala zauważyć zmiany, które pojawiają się właściwie zawsze asymetrycznie, na jednym jądrze.
Nowotwory Prostaty
Nowotwór prostaty to drugi najczęstszy typ nowotworu jaki dotyka mężczyzn w Polsce (po raku płuca). Diagnozuje się coraz młodszych mężczyzn, dlatego zalecamy, aby diagnostykę w tym kierunku rozpocząć już po czterdziestce. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka prostaty (stercza) są: palenie papierosów, ciężkostrawna dieta, czynniki genetyczne (historia w rodzinie) oraz niska aktywność seksualna. Raka prostaty diagnozuje się corocznie u ponad 16.000 mężczyzn w Polsce. Jest przyczyną ponad 5000 zgonów każdego roku. Wcześnie wykryty nowotwór prostaty ma ogromne szanse na całkowite wyleczenie i kontrolowanie rozwoju choroby. Pierwsze objawy jakie można zauważyć to problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia erekcji a także objawy bólowe. Pierwszą linią diagnostyki są regularne (coroczne) badania poziomu PSA we krwi oraz wizyty u urologa.
Zdrowie psychiczne
Kwestie zdrowia psychicznego są dla mężczyzn w Polsce tematem równie niechętnie poruszanym jak kwestie zdrowia intymnego. Chociaż najczęściej problemy w tym obszarze dotykają mężczyzn między 35 a 45 rokiem życia to obserwujemy rosnące statystyki prób samobójczych wśród młodzieży oraz seniorów. Nie sposób znaleźć wspólnego mianownika dla wszystkich borykających się ze swoim samopoczuciem dlatego tak ważne jest podchodzenie do każdej osoby z szacunkiem i wrażliwością. W ramach kampanii pokazujemy, że psychiatra czy psycholog to specjalista jak każdy inny i w przypadku problemów z jakimś aspektem naszego zdrowia, fizycznego czy mentalnego, należy rozpocząć „naprawę” aby uniknąć pogorszenia sytuacji.
Bezpłatne badania profilaktyczne
W ramach Movember Polska po raz kolejny zorganizowana zostanie akcja badań w centrach handlowychw Katowicach, Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie oraz Gorzowie Wielkopolskim. W trakcie wydarzeń mężczyźni do 40 roku życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder na badaniu USG. Z kolei panowie powyżej tego wieku będą mogli skontrolować poziom podstawowego markera nowotworowego prostaty(PSA)przy badaniu z kropli krwi.
Harmonogram wydarzeń:
23 X 2021 –badania w Galerii Katowickiej, Katowice
06 XI 2021 –badania w Galerii Bronowice, Kraków
13 XI 2021–badania w Hali Koszyki, Warszawa
20 XI 2021–badania w Galerii Metropolia, Gdańsk
27 XI 2021 –badania w SkyTower, Wrocław
Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:
Fanpage Movember Polska www.facebook.com/movemberpl
Strona internetowa kampanii: www.movember.pl
Gorąco zachęcamy Panów do badań profilaktycznych i sprawdzenia stanu swojego zdrowia. W ramach akcji Movember 2021 w NZOZ Stadmedica można wykonać badanie poziomu podstawowego markera nowotworowego prostaty(PSA) w promocyjnej cenie 10 zł. Można także skorzystać z konsultacji urologa (badanie USG w cenie), psychologa oraz psychiatry aby zadbać również o zdrowie psychiczne.
Rejestracja pod nr 52 379 70 66 / 531 510 504

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy