Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Różowy Październik – zadbaj o zdrowie swoich piersi!

Różowy Październik – zadbaj o zdrowie swoich piersi!

Jak co roku w ramach akcji „Różowy Październik” przypominamy o badaniach profilaktycznych chorób piersi.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i na świecie. W Polsce zachorowania na raka piersi stanowią ok 25% wszystkich przypadków. Najwyższą zapadalność notuje się między 50. a 74. rokiem życia. Odsetek ten znacząco zwiększa się po 35. roku życia.

Istnieje wiele czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, są to: rodzinne występowanie raka piersi, nosicielstwo mutacji genów (BRCA1 i BRCA2), wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki, menopauza w późnym wieku, pierwsza donoszona ciąża w późnym wieku, brak ciąż, radioterapia w obszarze klatki piersiowej przed 30. rokiem życia i niektóre choroby rozrostowe piersi, a także palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Obserwuje się również zwiększone ryzyko występowania raka piersi po menopauzie u kobiet z nadwagą i otyłością w okresie dorosłości (po 30. roku życia).

W celu wczesnego wykrywania raka piersi jedyną skuteczną metodą są przesiewowe badania mammograficzne. W przypadku braku objawów i dodatkowych czynników ryzyka wykonuje się je po 50. roku życia co 24 miesiące. W każdym wieku zaleca się badanie palpacyjne w ramach rutynowych badań lekarskich co 6-12 miesięcy oraz samobadanie piersi raz w miesiącu. Pierwsze USG piersi warto wykonać już w wieku 20 lat i powtarzać je co 2 lata, a po ukończeniu 30. roku życia nawet częściej. Prawidłowo zaplanowany i prowadzony program przesiewowych badań mammograficznych zmniejsza umieralność na raka piersi.

Gorąco zachęcamy do badań profilaktycznych. W naszym Centrum Medycznym Stadmedica można wykonać badania diagnostyczne – USG piersi u dr Miłosza Bieńka, zapraszamy także na konsultację do dr Witolda Kowalskiego, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem schorzeń piersi.

Rejestracja pod nr 523797066 / 531510504.

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy