Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Chcesz skutecznie zwalczyć nadwagę /otyłość oraz zadbać o swoje zdrowie? Z nami na pewno Ci się uda!

Chcesz skutecznie zwalczyć nadwagę /otyłość oraz zadbać o swoje zdrowie? Z nami na pewno Ci się uda!

Otyłość stanowi dziś jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych na świecie i zaliczana jest do grupy najgroźniejszych schorzeń przewlekłych. Charakteryzuje się nieprawidłową i nadmierną kumulacją tkanki tłuszczowej w organizmie. Problem ten dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Szacuje się, że blisko 60% osób żyjących w Polsce ma nadwagę, a 15% choruje na otyłość (w tym ok 1% cierpi na otyłość skrajną). Otyłość oprócz aspektu wizualnego wpływa również negatywnie na stan zdrowia oraz jakość życia. Dodatkowo przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń, m.in. zwiększa ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stłuszczenie wątroby, depresję oraz sprzyja rozwojowi niektórych nowotworów. Przyczyn otyłości jest wiele. Mogą to być czynniki środowiskowe (np. zła dieta, niska aktywność fizyczna), psychologiczne, genetyczne czy hormonalne.

Stan poprzedzający otyłość to nadwaga, nazywana również przedotyłością. O nadwadze mówimy kiedy wartość wskaźnika BMI wynosi pomiędzy 25 a 30. (BMI = masa ciała / wzrost² ).

Tutaj sprawdzisz swoje BMI:

Kalkulator BMI

Jeśli w porę nie zaczniemy leczenia, nadwaga może rozwinąć się w chorobę otyłości – I, II i III stopnia, czyli tzw. otyłość olbrzymią (BMI > 40 ). Redukcja masy ciała już na poziomie od 5 do 10 proc. nadwagi zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań otyłości, a jeśli już do nich doszło powoduje zmniejszenie ich nasilenia. Warto więc zadbać o powrót do prawidłowej wagi.

Celem leczenia nadwagi i otyłości jest redukcja masy ciała i jej utrzymanie oraz zapobieganie ponownemu tyciu. Postawą leczenia jest radykalna zmiana stylu życia, czyli stosowanie diety odchudzającej oraz regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości pacjenta– jest to tak zwane leczenie zachowawcze. Jednak u osób, którym mimo starań i wysiłków nie udaje się zgubić zbędnych kilogramów, konieczne jest dodatkowe wdrożenie leczenia farmakologicznego lub operacyjnego (chirurgia bariatryczna).

Otyłość, to choroba i walka z nią wymaga pomocy lekarza. To specjalista dobierze indywidualnie metody leczenia i pomoże zadbać o zdrowie oraz wesprze pacjenta w procesie zmian, a także pomoże utrwalić nowe, zdrowe nawyki. W Centrum Medycznym Stadmedica oferujemy kompleksowe wsparcie i opiekę w całym procesie odchudzania. Mogą Państwo liczyć na pomoc dietetyka – Hanny Sikorskiej, psychologa – Adama Kamińskiego, oraz dr Przemysława Wyżgowskiego – specjalisty chirurgii ogólnej i bariatrycznej.

Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z dr Wyżgowskim: 

Na świecie więcej ludzi umiera z powodu otyłości, niż z głodu.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje, rejestracja pod nr 523797066/ 531510504

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy