Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Nietrzymanie moczu, czyli wstydliwy temat.

Nietrzymanie moczu, czyli wstydliwy temat.

Choć nie każdy o tym mówi, problem nietrzymania moczu jest dość powszechny-zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz zmagających się z określoną grupą chorób, choć nie jest to regułą. Bywa, że pierwsze objawy mogą pojawić się w młodym wieku. Czy można poradzić sobie z tym problemem? Jak wygląda leczenie schorzenia?

Nietrzymanie moczu–co jest jego przyczyną?

Inkontynencja to niekontrolowane wydalanie, będące objawem określonych chorób. Najczęściej dotyka starszych kobiet, choć pierwsze sygnały mogą pojawić się już w młodości. Coraz częstsze mówienie o tym zjawisku wskazuje, że także mężczyźni miewają kłopoty z prawidłowym wydalaniem. Powszechność tej przypadłości sprawia, że zaczynamy otwierać się przed specjalistami, szukając sposobu na poradzenie sobie z problemem. Dla właściwego postawienia diagnozy niezbędne jest określenie przyczyny wystąpienia takich objawów.

Nietrzymanie moczu towarzyszy całej grupie chorób. Zalicza się do nich m.in. zapalenie pęcherza, kamicę nerkową, guzy w układzie moczowo-płciowym oraz przewlekłe zaparcia. Inkontynencja dotyka także osób zmagających się z chorobą Parkinsona oraz Alzhaimera, na nieprzyjemności z tym związane skarżą się także kobiety w okresie menopauzy oraz mężczyźni, u których stwierdzono przerost gruczołu krokowego. Z nietrzymaniem moczu można mieć doczynienia także po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych, a także w przypadku wad wrodzonych.

Leczenie nietrzymania moczu.

Mimo, że jest to temat wstydliwy, nie należy ukrywać tego faktu przed rodziną oraz lekarzem. Przyczyn istnieje całe mnóstwo – tylko prawidłowa diagnoza pozwala zastosować odpowiednie leczenie inkontynencji. Istotne jest więc takie przedstawienie problemu, które pozwoli specjaliście wskazać najlepsze rozwiązanie: farmakologiczne lub chirurgiczne. Symptomy przypadłości można również minimalizować. Aktywność fizyczna, ćwiczenia mięśni Kegla, właściwa dbałość o higienę układu moczowego oraz wypróżnianie się zawsze, gdy to konieczne bez stresu i pośpiechu to te elementy, które warto wprowadzić do swojego stylu życia.

 

 

 

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy