Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności NOWOŚĆ! WIDEODERMATOSKOPOWE BADANIE ZNAMION

NOWOŚĆ! WIDEODERMATOSKOPOWE BADANIE ZNAMION

Czy na Twojej skórze pojawiła się nagle nowa zmiana barwnikowa? Istniejące znamiona powiększyły się (powyżej 5mm) lub stały asymetryczne i mają nierówne brzegi? Kolor znamienia zmienił się lub jest niejednolity? Któraś ze zmian jest opuchnięta, swędzi, boli, jest zaczerwieniona lub zaczyna sączyć się z niej krew? Jeśli tak, jest to bezwzględne wskazanie aby pilnie wykonać badanie znamion u dermatologa.

Wideodermatoskopia to nowoczesna cyfrowa diagnostyka czerniaka złośliwego i znamion barwnikowych skóry, łączy optyczny układ wideokamery dermatoskopu z komputerem i cyfrową analizą obrazu powiększonego nawet 200x co zwiększa precyzję badania. Zdjęcia przechowywane są w formie cyfrowej, co daje możliwość oceny, czy znamię zmieniło się od ostatniego badania. Dodatkowo możliwe jest tzw. mapowanie ciała – czyli stworzenie zarchiwizowanej dokumentacji fotograficznej zmian na całym ciele w celu ich monitorowania bądź wykrycia zmian nowopowstałych. Po przeprowadzeniu badania lekarz jest w stanie ocenić, czy badana struktura to przebarwienie, zmiana naczyniowa czy znamię barwnikowe oraz różnicować zmiany łagodne od złośliwych, na przykład czerniaka czy innych raków skóry. Lekarz również zdecyduje, czy konieczna jest biopsja i badanie histopatologiczne oraz dalsze leczenie.

W ostatnich latach znacznie wzrasta zachorowalność na nowotwory skóry, w tym czerniaka. Wzrost ten jest związany ze zmianą stylu życia oraz modą na opalanie i powoduje, że coraz częściej diagnozuje się czerniaka u ludzi młodych, nawet 20-30 letnich. Czerniak najczęściej występuje na skórze, ale może także pojawiać się wszędzie tam, gdzie są melanocyty, na przykład na błonach śluzowych czy w siatkówce oka. Tylko część czerniaków, ok. 40%, rozwija się z wcześniej występujących znamion, a reszta powstaje na skórze niezmienionej. Czerniak jest najgroźniejszym nowotworem złośliwym skóry, ale wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularna kontrola u dermatologa.  

Nawet osoby zdrowe, które nie mają niepokojących znamion, powinny badać skórę raz na trzy lata. Natomiast osoby z grupy ryzyka (te z licznymi znamionami, z przypadkami występowania czerniaka w rodzinie, u których wystąpiły poparzenia słoneczne w dzieciństwie oraz osoby intensywnie korzystające z solarium) powinny badać się raz w roku, lub zgodnie z rekomendacją lekarza.

Aby umówić się na konsultację dermatologiczną i badanie wideodermatoskopowe znamion prosimy dzwonić pod nr ☎️ 523797066 / 531510504 ☎️

 

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy