Rejestracja52 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2100 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Proktologia bez tajemnic.

Proktologia bez tajemnic.

Problemy zdrowotne, nawet jeśli nie są groźne to często potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Co więcej, powinny być sygnałem do badania, a co za tym idzie wykluczenia wielu chorób. Dlatego też warto obserwować swoje ciało i wychwytywać niepokojące objawy.

Bolesne wypróżnianie, wzdęcia, nadmierna ilość gazów w jelitach, to poważny problem, którego nie powinno się lekceważyć, tylko udać się na wizytę do lekarza–proktologa. Ta dziedzina medycyny zajmuje się chorobami związanymi z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, w skład którego wchodzi odbytnica, kanał odbytniczy oraz sam odbyt.

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Wszystko zależy od konkretnego lekarza, jednak zazwyczaj taka wizyta powinna przebiegać według tradycyjnego schematu.

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, najczęściej dotyczy on nawyków żywieniowych, stosowanej diety, regularności spożywania posiłków oraz ogólnego trybu życia. Taki wywiad jest bardzo ważnym elementem, na podstawie którego lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania, które mogą okazać się przydatne przy postawieniu właściwej diagnozy.

Drugi etap wizyty u proktologa to badanie per rectum, które polega na badaniu odbytu, kanału oraz odbytnicy palcem, w celu oszacowania stanu jej tkanki. Co więcej, przeprowadzenie tego badania pozwala również na sprawdzenie w jakim stanie jest kość krzyżowa, guziczna, jelito kręte, ślepe, a także wyrostek robaczkowy. Per rectum przeprowadza się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Ostatni etap ma miejsce po ustaleniu diagnozy,na podstawie której w razie potrzeby zostają przepisane odpowiednie leki, które należy zażywać zgodnie z zaleceniami oraz chodzić na regularne wizyty kontrolne.

Jak przygotować się do badania per rectum u proktologa?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie ma konieczności wykonywania lewatywy czy zażywania środków przeczyszczających. Jednak jeśli pacjent ma uczulenie na lateks lub środek znieczulający powinien powiedzieć o tym lekarzowi jeszcze przed badaniem. W razie odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu podczas per rectum należy niezwłocznie zgłosić to osobie przeprowadzającej badanie.

Wizyta u proktologa często budzi obawy i niepewność u pacjentów, jednak jest to badanie, które pozwala wcześnie wykryć różne schorzenia ,dlatego nie warto zwlekać z jego wykonaniem.

 

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy