Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Lekarz z „sercem na dłoni”, czyli kim jest kardiolog?

Lekarz z „sercem na dłoni”, czyli kim jest kardiolog?

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym lub chorobą wieńcową prędzej czy później trafił do kardiologa. Lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu krążenia oraz serca odwiedza w Polsce coraz więcej osób – w tym także tych młodszych. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie się zajmuje, jakie są wskazania do wizyty oraz jakiego typu badania można wykonać w gabinecie specjalisty.

Lekarz układu sercowo-naczyniowego  

Dziedziną medycyny odpowiedzialną za rozpoznawanie i leczenie schorzeń naczyń krwionośnych oraz serca jest kardiologia. Przedmiotem badań lekarskich są zarówno wrodzone, jak i nabyte choroby układu krwionośnego. Do najczęściej diagnozowanych należą choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca oraz miażdżyca.

Kardiolog może specjalizować się w kilku pomniejszych dziedzinach, takich jak kardiologia dziecięca, inwazyjna, nieinwazyjna oraz kardiochirurgia. Odpowiedzialny jest za prawidłowe diagnozowanie schorzenia w obrębie układu krwionośnego, kwalifikowanie do zabiegów chirurgicznych, a także sprawowanie opieki nad pacjentem po przebytej operacji. Obowiązkiem lekarza jest również informowanie pacjentów o profilaktyce leczenia chorób serca i naczyń krwionośnych.

Wskazania do wizyty

W przypadku powracającego, ostrego bólu serca, a także pojawienia się problemów z oddychaniem i duszności należy skonsultować się z kardiologiem. Podobnie, jeśli pacjent zauważy zmiany w rytmie pracy serca, zmaga się z obrzękami kończyn lub odczuwa ucisk w klatce piersiowej.

Lekarz może zlecić wykonanie szeregu badań, które potwierdzą jego przypuszczenia. W celu wykrycia nieprawidłowości w obrębie serca i naczyń krwionośnych wykonuje się przede wszystkim RTG klatki piersiowej oraz elektrokardiografię spoczynkową (EKG). Dodatkowo specjalista może zlecić przeprowadzenie echokardiografii lub EKG metodą Holtera. Kardiolog powinien także zapoznać się z aktualnymi wynikami badań krwi pacjenta uwzględniającymi poziom cholesterolu i t0rójglicerydów.

 

 

 

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy