Rejestracja - poniedziałek - piątek od 9:00 do 17:0052 379 70 66 / 531 510 504 Czynne700 - 2000 Posiadamy kontrakt z NFZ
Strona główna Aktualności Urorehabilitacja – nowość w Klinice Stadmedica

Urorehabilitacja – nowość w Klinice Stadmedica

Urorehabilitacja – nowość w Klinice Stadmedica ‼️🙂
Nietrzymanie moczu to choroba, którą – choć jest przewlekła – można skutecznie leczyć. Dotyczy obojga płci, ale kobiety cierpią z tego powodu dwa razy częściej niż mężczyźni.
Wystąpieniu dolegliwości nietrzymania moczu sprzyja m.in. otyłość, menopauza, przewlekłe zaparcia oraz przebyte operacje ginekologiczne (np. usunięcie macicy). U mężczyzn nietrzymanie moczu zwykle związane jest z chorobami gruczołu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym (np. usunięcie gruczołu krokowego).
W leczeniu nietrzymania moczu wykorzystuje się m.in zabiegi operacyjne, ostrzyknięcie pęcherza toksyną botulinową, fakmakoterapię oraz rehabilitację urologiczną.
Kto kwalifikuje się do rehabilitacji urologicznej?
Rehabilitację urologiczną mogą rozpocząć zarówno kobiety jak i mężczyźni, z wszystkimi typami nietrzymania moczu, a także po przebytych operacjach. Ten typ leczenia kierowany jest w szczególności do:
✔️Pacjentów po prostatektomii radykalnej (usunięciu gruczołu krokowego w przebiegu raka);
✔️ Kobiet z nietrzymaniem moczu o charakterze parć naglących i/lub z komponentą wysiłkową (gubienie moczu przy kaszlu, kichaniu, czy wysiłku) oraz nietrzymanie moczu u kobiet po porodzie naturalnym;
✔️ Pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi (stwardnienie rozsiane, polineuropatia cukrzycowa, choroba Parkinsona), schorzeniami kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, z powikłaniami po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej, którzy bezwiednie gubią mocz lub skarżą się na parcia naglące na pęcherz z niekontrolowanym wyciekiem moczu.
Na czym polega rehabilitacja urologiczna?
Jednym z jej najważniejszych punktów jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, a także odpowiednie stosowanie metod fizykoterapii.
Do metod fizykoterapii należą: ćwiczenia biofeedback, elektrostymulacja, stymulacja ETS (biofeedback + elektrostymulacja), elektrostymulacja unerwienia obwodowego.
Urorehabilitacja wykonywana prawidłowo jest w stanie zmniejszyć objawy nietrzymania moczu już w 3-6 tygodni, a nawet pozbyć się uciążliwego i przykrego problemu jakim jest gubienie moczu.
Kiedy rozpocząć rehabilitację urologiczną?
Leczenie w postaci ćwiczeń mięśni dna miednicy, a także biofeedback należy rozpocząć kilka dni po zabiegu operacyjnym i ewentualnym usunięciu cewnika z pęcherza moczowego. Rehabilitację można także podjąć później nawet do 18 miesięcy, lecz najlepsze efekty i zmniejszenie dolegliwości nietrzymania moczu mają pacjenci rozpoczynający rehabilitację na ok. 1 miesiąc przed operacją.
Kto wykonuje rehabilitację urologiczną?
W Centrum Medycznym Stadmedica rehabilitację urologiczną prowadzi mgr Magdalena Szczepańska.
Rejestracja telefoniczna pod nr ☎️ 502 515 758 – mgr Magdalena Szczepańska lub 531510504 – NZOZ Stadmedica.

Kategorie


Archiwum


Najnowsze wpisy